| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 6.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 7.000 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 2.450 KW |
| POWERCONSHEATING | 2.000 KW |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -15 °C |
| Brand | TOSHIBA |
| MODEL: | RAS-B24B2KV2G-E/RAS-24B2A |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 24000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 6.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 7.000 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 4 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 6.1 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A+ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 2.450 KW |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -15 °C |
| AUTO RESTART: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 61 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 69 dB |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT): | 1050/320/250 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT): | 780/550/290 ММ |
| WEIGHT INSIDE UNIT: | 13 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT: | 32 KG |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 60 MONTHS |
| EAN | 8855169016964 |






















