| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.4 GHz |
| DISPLAY TYPE | МАТОВ, 240 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | ASUS |
| MODEL: | Strix G16 G615LP-S5053W |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 2.650 kg |
| PROCESSOR KIND: | INTEL CORE ULTRA 9 |
| PROCESSOR TYPE: | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.4 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | МАТОВ, 240 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2560x1600 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 1080p + IR |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 be, Bluetooth 5.4 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 3x USB-A 3.2, 1x USB-C, 1x TB4 |
| HDMI: | Yes |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | No |
| OTHER PORTS: | LAN, AUX |
| BATTERY TYPE: | 4-CELL 90 Wh LI-ION |
| COLOUR: | ECLIPSE GRAY |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 4711636031820 |

































