| DISPLAY | 7"(17.8 cm), 300 PPI, Light |
| INTERNAL MEMORY | 16 GB |
| SUPPORTED FILES | AAX,AZW,AZW3,DOCX,HTML,MOBI |
| INTERFACE | USB-C |
| Brand | KINDLE |
| MODEL: | PAPERWHITE GEN 12 16 GB ROSA |
| DISPLAY: | 7"(17.8 cm), 300 PPI, Light |
| INTERNAL MEMORY: | 16 GB |
| MEMORY CARD SLOT: | No |
| SUPPORTED FILES: | AAX,AZW,AZW3,DOCX,HTML,MOBI |
| NETWORK ADAPTER: | 802.11 B/G/N |
| INTERFACE: | USB-C |
| AUDIO: | BLUETOOTH |
| LOUDSPEAKER: | No |
| WEIGHT: | 211 g |
| USING TIME WITH ONE CHARGE: | ДО 9 СЕДМИЦИ ПРИ 30 МИН НА ДЕН |
| OTHER FUNCTIONS: | IPX8 |
| COLOUR: | ROSA |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 840268902025 |














