| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 16 GB |
| SSD | 512 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN 7 170 |
| DISPLAY SIZE INCH | 15.6 " |
| PROCESSOR SPEED | up to 4.75 GHz |
| DISPLAY TYPE | IPS, Anti-glare, 144 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5050 |
| OS | No |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | Essential 15ARP11 83VA000HBM |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 16 GB |
| SSD: | 512 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 2.300 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN 7 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN 7 170 |
| DISPLAY SIZE INCH: | 15.6 " |
| PROCESSOR SPEED: | up to 4.75 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | IPS, Anti-glare, 144 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 1920x1080 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5050 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 720p + E-shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 ax, Bluetooth 5.2 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 2x USB-A 3.2, 1x USB-C 3.2 |
| HDMI: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX, LAN |
| OS: | No |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| BATTERY TYPE: | 4 CELL 60 Wh LI-ION |
| CHARGER INCLUDED: | Yes |
| COLOUR: | LUNA GREY |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 199274326937 |

































