| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 64 GB |
| SSD | 2000 GB |
| PROCESSOR TYPE | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.4 GHz |
| DISPLAY TYPE | OLED, ЛЪСКАВ, 240 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5090 |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | Legion Pro 7 16IAX10H |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 64 GB |
| SSD: | 2000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 2.570 kg |
| PROCESSOR KIND: | INTEL CORE ULTRA 9 |
| PROCESSOR TYPE: | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.4 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | OLED, ЛЪСКАВ, 240 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2560x1600 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5090 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 24GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 5.0 MP + E-Shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 be, Bluetooth 5.4 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 3x USB-A 3.2, 2x USB-C |
| HDMI: | Yes |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| OTHER PORTS: | LAN, AUX |
| BATTERY TYPE: | 99.9 Wh LI-ION |
| COLOUR: | ECLIPSE BLACK |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 199274189549 |






















