| TYPE | ULTRABOOK |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN AI 7 350 |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.0 GHz |
| DISPLAY TYPE | OLED, 120 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | AMD RADEON 860M GRAPHICS |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | ACER |
| MODEL: | SFG16-61-R3XH NX.JCREX.004 |
| TYPE: | ULTRABOOK |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 1.500 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN AI 7 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN AI 7 350 |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.0 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | LPDDR5X |
| DISPLAY TYPE: | OLED, 120 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2048x1280 |
| VIDEO CARD TYPE: | AMD RADEON 860M GRAPHICS |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 be, Bluetooth 5.4 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 2x USB 3.2, 2x USB-C 4.0 |
| HDMI: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| BATTERY TYPE: | 75 Wh LI-ION |
| COLOUR: | TITANIUM GRAY |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 4711474535481 |


























