| PROCESSOR TYPE | Allwinner A733 |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| DISPLAY TYPE | IPS |
| INTERNAL MEMORY | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| CONNECTIVITY | WI-FI |
| Brand | ACER |
| MODEL: | Iconia A16 Wi-Fi NT.LK9EX |
| PROCESSOR TYPE: | Allwinner A733 |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| DISPLAY SIZE SM: | 40.6 см |
| DISPLAY TYPE: | IPS |
| DISPLAY RESOLUTION: | 1920x1200 |
| PROCESSOR SPEED: | 2x 2.0 GHz+ 6x 1.79 GHz |
| INTERNAL MEMORY: | 128 GB |
| RAM: | 6 GB |
| USER AVAILABLE MEMORY: | 110 GB |
| MEMORY CARD SLOT: | Yes |
| NETWORK ADAPTER: | 802.11 A/B/G/N/AC/AX |
| NFC: | No |
| INTERFACE: | USB TYPE-C |
| COLOUR: | VAPOR SILVER |
| AUDIO: | STEREO SPEAKERS |
| LOUDSPEAKER: | Yes |
| REAR CAMERA: | Single |
| REAR CAMERA RESOLUTION: | 8 MP |
| FRONT CAMERA: | Single |
| FRONT CAMERA RESOLUTION: | 5 MP |
| AUTOFOCUS: | Yes |
| FLASH: | Yes |
| OS: | ANDROID |
| VERSION: | 15 |
| GPS: | No |
| A-GPS SUPPORT: | No |
| BLUETOOTH: | Yes |
| 3G: | No |
| MP3: | Yes |
| FMRADIO: | No |
| FINGERPRINT: | No |
| VIDEOPLAYER: | Yes |
| VIDEO RECORDING: | Yes |
| DIMENSION: | 369.5Х240.2Х8.9 MM |
| WEIGHT: | 980 g |
| BATTERY TYPE: | 8000 mAh |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| ENERGY EFFICIENCY CLASS: | G |
| PRODUCT NUMBER: | A25016 NT.LK9EX.001 A16-11MN |
| EAN | 4711474869470 |




















