| RESOLUTION | 24.2 MPx |
| TYPE OF SENSOR | 35.9x23.9mm Full Frame CMOS |
| DISPLAY SIZE INCH | 3.0 " |
| Brand | CANON |
| MODEL: | EOS R8 BODY |
| RESOLUTION: | 24.2 MPx |
| TYPE OF SENSOR: | 35.9x23.9mm Full Frame CMOS |
| PROCESSOR: | DIGIC X |
| FPS: | ДО 40К/СЕК |
| RECORDING: | 4K UHD 3840 X 2160 60FPS |
| FILE FORMATS: | JPEG/RAW/C-RAW |
| DISPLAY SIZE INCH: | 3.0 " |
| DISPLAY SIZE SM: | 7.5 см |
| VIEWFINDER: | 0,39" OLED 2.36 МИЛИОНА ТОЧКИ |
| AF POINTS: | 1053 |
| ISO SENSETIVITY: | 100-102400 |
| WI-FI: | Yes |
| BLUETOOTH: | Yes |
| GPS: | No |
| NFC: | No |
| MEMORY CARD TYPE: | SD/SDHC/SDXC |
| BATTERY TYPE: | Li-Ion LP-E17 |
| TYPE: | MIRRORLESS |
| DIMENSION: | 132,5 × 86,1 × 70,0 MM |
| WEIGHT: | 0,414 кг |
| BODY MATERIAL: | МАГНЕЗИЕВА СПЛАВ |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 8714574673097 |









