| DISPLAY | E-Ink Carta 7"(17.78 cm)Touch |
| INTERNAL MEMORY | 8 GB |
| SUPPORTED FILES | MOBI,DOC,PDF,HTML,EPUB,ZIP |
| INTERFACE | USB Type-C |
| Brand | POCKETBOOK |
| MODEL: | InkPad Lite 9,7" PB970 |
| DISPLAY: | E-Ink Carta 7"(17.78 cm)Touch |
| INTERNAL MEMORY: | 8 GB |
| MEMORY CARD SLOT: | Yes |
| SUPPORTED FILES: | MOBI,DOC,PDF,HTML,EPUB,ZIP |
| NETWORK ADAPTER: | 802.11 WI-FI |
| INTERFACE: | USB Type-C |
| AUDIO: | No |
| LOUDSPEAKER: | No |
| WEIGHT: | 369 g |
| BATTERY: | 2200 MAH |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 7640152096495 |











