| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДO 5.4 GHz |
| DISPLAY TYPE | OLED, ЛЪСКАВ, 165 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5070 TI |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | Pro 5 16IAX10H 83LU001YBM |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 2.420 kg |
| PROCESSOR KIND: | INTEL CORE ULTRA 9 |
| PROCESSOR TYPE: | INTEL CORE ULTRA 9 275HX |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДO 5.4 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | OLED, ЛЪСКАВ, 165 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2560x1600 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5070 TI |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 12 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 5 MP + E-shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 ax, Bluetooth 5.2 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 3x USB-A 3.2, 2x USB-C 3.2 |
| HDMI: | Yes |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX, LAN |
| BATTERY TYPE: | 4 CELL 80 Wh Li-Ion |
| COLOUR: | ECLIPSE BLACK |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 198158885355 |





























