| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 64 GB |
| SSD | 4000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN AI 9 HX 370 |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | До 5.1 GHz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| OS | WINDOWS 11 PRO |
| Brand | ASUS |
| MODEL: | ProArt P16 H7606WP-RJ083X |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 64 GB |
| SSD: | 4000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 1.850 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN AI 9 HX |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN AI 9 HX 370 |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | До 5.1 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | LPDDR5X |
| DISPLAY TYPE: | 3K OLED, ЛЪСКАВ, TOUCH, 120 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2880x1800 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 1080p + IR |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 be, Bluetooth 5.4 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 2x USB 3.2, 2x USB-C (3.2+4.0) |
| HDMI: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX, SD Card Reader |
| OS: | WINDOWS 11 PRO |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| BATTERY TYPE: | 4 CELL 90 Wh LI-ION |
| COLOUR: | NANO BLACK |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 4711636237857 |






























