| TYPE | ULTRABOOK |
| RAM | 16 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN 7 7840U |
| DISPLAY SIZE INCH | 14.0 " |
| PROCESSOR SPEED | 3.3 - 5.1 GHz |
| DISPLAY TYPE | OLED, ЛЪСКАВ |
| VIDEO CARD TYPE | AMD RADEON GRAPHICS |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | 14APU8 82X30009BM |
| TYPE: | ULTRABOOK |
| RAM: | 16 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 1.350 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN 7 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN 7 7840U |
| DISPLAY SIZE INCH: | 14.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | 3.3 - 5.1 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | LPDDR5 |
| DISPLAY TYPE: | OLED, ЛЪСКАВ |
| DISPLAY RESOLUTION: | 1920x1200 |
| VIDEO CARD TYPE: | AMD RADEON GRAPHICS |
| WEB CAMERA: | 1080p + IR + Privacy shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 ax, Bluetooth 5.1 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 1x USB 3.2, 2x USB-C |
| HDMI: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| BATTERY TYPE: | 4 CELL 65 Wh Li-Ion |
| COLOUR: | СИВ |
| Gaming: | No |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 196804464237 |



























