| CPU | Huawei Kirin 9020 |
| DISPLAY SIZE INCH | 7.93 " |
| INTERNAL MEMORY | 512 GB |
| RAM | 12 GB |
| REAR CAMERA RESOLUTION | 50+48+40+1.5 MP |
| BATTERY CAPACITY | 5110 mAh |
| FINGERPRINT | Yes |
| Brand | HUAWEI |
| MODEL: | MATE X6 RED |
| CPU: | Huawei Kirin 9020 |
| TYPE: | SMARTPHONE |
| DISPLAY SIZE INCH: | 7.93 " |
| DISPLAY SIZE SM: | 20.14 см |
| DISPLAY TYPE: | LTPO OLED, 120 Hz |
| RESOLUTION: | 2440х2240 |
| PROCESSOR SPEED: | 2x 2.50 +6x 2.15 +4x 1.60 GHz |
| INTERNAL MEMORY: | 512 GB |
| USER AVAILABLE MEMORY: | 475 GB |
| MEMORY CARD SLOT: | No |
| REAR CAMERA: | Quadruple |
| REAR CAMERA RESOLUTION: | 50+48+40+1.5 MP |
| FRONT CAMERA: | Single |
| FRONT CAMERA RESOLUTION: | 8 MP |
| AUTOFOCUS: | Yes |
| FLASH: | Yes |
| VIDEO RECORDING: | Yes |
| VIDEOPLAYER: | Yes |
| OS: | EMUI |
| VERSION: | 15 |
| DUAL SIM: | Yes |
| SIM CARD TYPE: | NANO |
| GPS: | Yes |
| A-GPS SUPPORT: | Yes |
| BLUETOOTH: | Yes |
| WLAN: | Yes |
| NFC: | Yes |
| 3G: | Yes |
| 4G: | Yes |
| 5G: | No |
| MP3: | Yes |
| FMRADIO: | No |
| DUST/WATER PROOF: | IPX8 |
| WEIGHT: | 239 g |
| DIMENSION: | 156.6X73.78X9.9 MM |
| BATTERY CAPACITY: | 5110 mAh |
| FINGERPRINT: | Yes |
| INTERFACE: | USB TYPE-C |
| COLOUR: | NEBULA RED |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| OTHERS: | БЕЗ 220V АДАПТОР В КОМПЛЕКТА |
| EAN | 6942103145353 |

































