| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 3.400 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 2.800 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 0.830 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.180 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING | -15/43 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -15 °C |
| Brand | DAIKIN |
| MODEL: | FVXM35A/RXM35R |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 12000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 3.400 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 2.800 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 4.63 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 8.11 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 0.830 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING: | -15/43 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -15 °C |
| AUTO RESTART: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 53 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 61 dB |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 4573535126034 |











