| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 2.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 3.400 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 0.549 KW |
| POWERCONSHEATING | 0.733 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING | -10/46 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -15 °C |
| WI-FI | Yes |
| Brand | HITACHI |
| MODEL: | RAK-VJ25RHAE/RAC-VJ25WHAE |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 9000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 2.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 3.400 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 4.9 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 8.5 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 0.549 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING: | -10/46 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -15 °C |
| BACTERIA KILLING FILTER: | Yes |
| WI-FI: | Yes |
| AUTO RESTART: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 54 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 60 dB |
| WEIGHT INSIDE UNIT: | 8.6 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT: | 31.6 KG |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 4549873177601 |






























