| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN AI 7 350 |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.0 GHz |
| DISPLAY TYPE | OLED, ЛЪСКАВ, 120 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5050 |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | 16AKP10 83JN002DBM |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 1.720 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN AI 7 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN AI 7 350 |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.0 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | LPDDR5x |
| DISPLAY TYPE: | OLED, ЛЪСКАВ, 120 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2880x1800 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5050 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 1080p + IR + Privacy Shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 be, Bluetooth 5.4 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 2x USB-A 3.2, 2x USB-C 4 |
| HDMI: | Yes |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX, SD CARD READER |
| BATTERY TYPE: | 4-CELL 84 Wh LI-ION |
| COLOUR: | LUNA GREY |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 198158756891 |



































