| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 2.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 4.100 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A+++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 0.500 KW |
| POWERCONSHEATING | 0.872 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING | -15/50 °C |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -30 °C |
| WI-FI | Yes |
| Brand | BOSCH |
| MODEL: | CL 7000iU W 26 E/CL7000i 26 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 9000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 2.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 4.100 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 5.1 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 10.1 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A+++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 0.500 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING: | -15/50 °C |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -30 °C |
| WI-FI: | Yes |
| AUTO RESTART: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 24/56 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 59 dB |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT): | 909/308/255 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT): | 805/554/330 ММ |
| WEIGHT INSIDE UNIT: | 12.4 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT: | 31.3 KG |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 4062321826437 |









*При мощност 5,3kW отопл./охл. A++/A++; 4,1kW отопл. A++ 
















