| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN 9 8945HS |
| DISPLAY SIZE INCH | 17.3 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.2 GHz |
| DISPLAY TYPE | IPS, МАТОВ, 165 Hz |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX4070 |
| OS | No |
| Brand | ACER |
| MODEL: | AN17-42-R35Q NH.QSCEX.008 |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 3.100 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN 9 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN 9 8945HS |
| DISPLAY SIZE INCH: | 17.3 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.2 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | IPS, МАТОВ, 165 Hz |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2560x1440 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX4070 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR6 |
| WEB CAMERA: | 720p |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 ax, Bluetooth 5.3 |
| NUMBER OF USB PORTS: | USB 2.0, 2x USB 3.2, 2x USB-C |
| HDMI: | Yes |
| OTHER PORTS: | LAN, AUX, MicroSD CARD READER |
| OS: | No |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| BATTERY TYPE: | 4-CELL 90 Wh LI-ION |
| COLOUR: | OBSIDIAN BLACK |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 4711474253804 |































