| PROCESSOR - CPU | AMD RYZEN 7 |
| PROCESSOR MODEL | AMD RYZEN 7 5700X3D |
| CPU FREQUENCY | 3.0 - 4.1 GHZ |
| CORES | 8 |
| THREADS | 16 |
| GRAPHICS CARD - GPU | NVIDIA GEFORCE RTX 4060TI |
| POWER SUPPLY - PSU | 850 W |
| RAM | 16+16 GB |
| CAS LATENCY - CL | CL16 |
| Brand | RADIUS |
| MODEL: | FORTRESS X3D |
| PROCESSOR - CPU: | AMD RYZEN 7 |
| PROCESSOR MODEL: | AMD RYZEN 7 5700X3D |
| CPU FREQUENCY: | 3.0 - 4.1 GHZ |
| CORES: | 8 |
| THREADS: | 16 |
| CPU COOLER: | NOCTUA NH-U9S |
| GRAPHICS CARD - GPU: | NVIDIA GEFORCE RTX 4060TI |
| VRAM: | 8 GB GDDR6 |
| PSU MODEL: | FSP850-50AEC 80+ GOLD |
| POWER SUPPLY - PSU: | 850 W |
| MOTHERBOARD: | GIGABYTE B550 GAMING X V2 1.3 |
| CHIPSET: | AM4 |
| RAM: | 16+16 GB |
| TYPE RAM: | ADATA SPECTRIX D35G DDR4 |
| RAM FREQUENCY: | 3200 MHz |
| CAS LATENCY - CL: | CL16 |
| SSD: | 2000 GB |
| DRIVE TYPE: | SSD M.2 2280 |
| CASE TYPE: | MID TOWER |
| CASE MODEL: | FORTRON CMT195A |
| MOTHERBOARD PORTS 1: | PS/2 COMBO, LAN, 2X USB 2.0 |
| MOTHERBOARD PORTS 2: | HDMI*, DVI-D*, AUX, 3X USB 3.2 |
| GPU PORTS: | 1X HDMI, 3X DISPLAYPORT |
| CASE PORTS: | 3X USB-A, AUX |
| DISPLAY: | No |
| KEYBOARD: | No |
| MOUSE: | No |
| BLUETOOTH: | No |
| WLAN: | No |
| OS: | No |
| OPTICAL DRIVE: | No |
| Gaming: | Yes |
| NOTE: | ИЗОБРАЖЕНИЕТО Е ИЛЮСТРАТИВНО |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |














