| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 4.200 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 1.084 KW |
| POWERCONSHEATING | 1.050 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING | -10/46 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -15 °C |
| WI-FI | Yes |
| Brand | HITACHI |
| MODEL: | RAK-DJ35RHAE/RAC-DJ35WHAE |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 12000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 4.200 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 4.6 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 7.5 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 1.084 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING: | -10/46 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -15 °C |
| BACTERIA KILLING FILTER: | Yes |
| WI-FI: | Yes |
| AUTO RESTART: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 57 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 62 dB |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT): | 280/780/220 MM |
| WEIGHT INSIDE UNIT: | 7.7 KG |
| WEIGHT OUTSIDE UNIT: | 24.4 KG |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 4549873177502 |































