| TYPE | LAPTOP |
| RAM | 32 GB |
| SSD | 1000 GB |
| PROCESSOR TYPE | AMD RYZEN 9 8945HX |
| DISPLAY SIZE INCH | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED | ДО 5.4 GHz |
| DISPLAY TYPE | IPS, МАТОВ, 240 Hz, G-SYNC |
| VIDEO CARD TYPE | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| OS | WINDOWS 11 |
| Brand | LENOVO |
| MODEL: | 16ADR10 83LT002EBM |
| TYPE: | LAPTOP |
| RAM: | 32 GB |
| SSD: | 1000 GB |
| HARD DRIVE TYPE: | SSD |
| WEIGHT: | 2.400 kg |
| PROCESSOR KIND: | RYZEN 9 |
| PROCESSOR TYPE: | AMD RYZEN 9 8945HX |
| DISPLAY SIZE INCH: | 16.0 " |
| PROCESSOR SPEED: | ДО 5.4 GHz |
| RAM MEMORY TYPE: | DDR5 |
| DISPLAY TYPE: | IPS, МАТОВ, 240 Hz, G-SYNC |
| DISPLAY RESOLUTION: | 2560x1600 |
| VIDEO CARD TYPE: | NVIDIA GEFORCE RTX5070 |
| GRAPHIC MEMORY SIZE: | 8 GB GDDR7 |
| WEB CAMERA: | 5 MP + E-shutter |
| WIRELESS ADAPTER: | 802.11 ax, Bluetooth 5.2 |
| NUMBER OF USB PORTS: | 3x USB-A 3.2, 2x USB-C 3.2 |
| HDMI: | Yes |
| OS: | WINDOWS 11 |
| KEYBOARD BACKLIGHT: | Yes |
| BDS KEYBOARD: | Yes |
| OTHER PORTS: | AUX, LAN |
| BATTERY TYPE: | 4 CELL 80 Wh LI-ON |
| COLOUR: | ECLIPSE BLACK |
| Gaming: | Yes |
| WARRANTY: | 24 MONTHS |
| EAN | 198158884716 |
































