| CAPACITYCOOLING(NOMINAL) | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL) | 3.900 KW |
| ENERGY CLASS COOLING | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING | 0.880 KW |
| POWERCONSHEATING | 0.990 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING | -20/50 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO | -20 °C |
| Brand | BOSCH |
| MODEL: | CL6001iU W 35 E/CL6001i 35 E |
| CAPACITY COOLING (BTU/h): | 12000 BTU/h |
| CAPACITYCOOLING(NOMINAL): | 3.500 KW |
| CAPACITYHEATING(NOMINAL): | 3.900 KW |
| SEASONAL COEFFICIENT SCOP: | 4.6 |
| SEASONAL COEFFICIENT SEER: | 8.5 |
| ENERGY CLASS COOLING: | A+++ |
| ENERGY CLASS HEATING: | A++ |
| POWERCONSUMPTIONCOOLING: | 0.880 KW |
| TEMPERATURE RANGE COOLING: | -20/50 |
| EFFICIENT IN HEATING MODE UPTO: | -20 °C |
| BACTERIA KILLING FILTER: | Yes |
| AUTO RESTART: | Yes |
| SELFCL.STERILIZ.INDOOR UNIT: | Yes |
| NOISE LEV.INSIDE UNIT MIN/MAX: | 25/59 dB |
| NOISE LEV.OUTSIDE UNIT: | 65 dB |
| AIR CIRCULATION (M3/H): | 560 М3/Ч |
| DIMENSIONS W/H/D(INDOOR UNIT): | 795/295/225 ММ |
| DIMENSIONS W/H/D(OUTDOOR UNIT): | 805/554/330 ММ |
| REFRIGERANT TYPE: | R32 |
| WARRANTY: | 36 MONTHS |
| EAN | 4062321441401 |



















